ECZ.YÜCEL YENİLMEZ'İN BASIN AÇIKLAMASI

                                                                                                        03.01.2009
BASIN BİLDİRİSİ
SÖZLEŞMESİZ DÖNEMİN İLK ADIMI ATILDI!

          Değerli Basın Mensupları;
         Filistin’de katliam yapan ve katliam yapmaya devam eden İsrail’i kınıyor, İsrail’in yetkili uluslararası kuruluşların etkisiyle vakit kaybedilmeden durdurulmasını temenni ediyorum.
         Değerli Basın Mensupları,
         Bildiğiniz gibi Türk Eczacıları Birliği ve 51 Eczacı Odası; uzunca bir süredir Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve SGK ile arasındaki sorunların çözümü için yoğun çabalar göstermektedir. Tüm çabalarımıza karşın bizlere görüşme kapıları tamamen kapatılmıştır. Yetkililer tarafından çözüme yönelik hiçbir adım atılmadı. Bu nedenle bizde sesimizi duyurmak adına   21 Aralık günü, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 32000 kişi ile birlikte sesimizi bir kez daha yükselttik. Bizimle uzlaşmak yerine çatışmayı tercih eden kurum yetkililerini bir kez daha uyardık. Ancak bu sese de kulak verilmedi; hatta vatandaşın sağlık hakkı ve eczacıların meslek hakkı için mücadele eden bizler, ideolojik davranmakla suçlandık.
         Bizler, sorunların çözümünden yana tutumumuzu hep sürdürdük. Ancak çözüm sürekli bir tarafın fedakarlığı üzerine inşa edilemez. Sürekli bizim haklı olduğumuzu ifade edip, hiçbir şey yapmayanlar, sözleşmesizlik dönemine geçiş sürecini de hazırlamışlardır. Bu süreçte sorumluluğu bulunanları sağlık hizmetinin kesilmemesi için ellerini taşın altına koymaya davet ediyoruz. Çünkü biz yıllardır bu taşın altında ezilerek üstümüze düşen fedakarlığı fazlasıyla gerçekleştirdik.
AMA ARTIK YETER! DİYORUZ. ARTIK BİR AN EVVEL SORUNLARIMIZI ÇÖZÜN.     
Yerine getirilmeyen sözleşme hükümleri nedeniyle, hem SGK ile hem de Maliye Bakanlığı ile imzalanmış olan sözleşmeleri fesh etmeye karar vermiş bulunuyoruz. Yani 01 Şubat 2009 tarihinde SÖZLEŞMESİZ döneme geçmiş olacağız. Sözleşmesiz dönemin ne olduğu açıktır. Ortada bir sözleşme olmadan, bir tarafın diğer tarafa hizmet sunması mümkün değildir. Sosyal Güvenlik kapsamındaki Vatandaşlar, Yeşil Kartlılar ve Devlet memurları, 1 Şubat 2009 tarihinden sonra serbest eczanelerden TC Kimlik Numaraları veya karneleri ile ilaç alamayacaklar. Her ilacın parası fiş veya fatura karşılığı tahsil edilecektir.
         Buradan bir kez daha söylüyoruz;  Bu sözleşmesizlik döneminin sorumlusu Türk Eczacıları Birliği ve Eczacılarımız değil, taleprimize kayıtsız kalan bakanlar ve bürokratların uzlaşmaz tavırlarıdır. Bizler SGK ile birlikte uzlaşı ortamında 2009 ilaç Alım Protokolünün imzalanmasını, sağlık hizmetini meslek onurumuzu koruyarak sürdürmeyi ve vatandaşa ilaç hizmeti sunmaya devam etmeyi istiyoruz. Bizler çatışmanın değil uzlaşmanın zeminini yaratmaya hep çalıştık. Ama artık duymayan kulaklara sesimizi bu şekil duyurmaktan başka çaremiz  kalmadı. 32000 kişinin alanlarındaki sesini duymayanlar bu sürecin yükünü taşımak zorunda kalacaklar.
         Bu sorunların giderilmesi hem sağlık hakkının hem de eczacıların meslek haklarının güvence altına alınması demektir.
Taleplerimizin 1 Şubat 2009 tarihiyle başlayacak olan sözleşmesizlik dönemine kadar karşılanması için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda Sayın Başbakan başta olmak üzere, kamuya sağlık hizmeti sunumundan sorumlu olanları bu görevlerini yerine getirmek üzere harekete geçmeye çağırıyoruz. 
                                                     Saygılarımla
                                                       9.BÖLGE
                                            ESKİŞEHİR ECZACI ODASI
                                                         BAŞKAN
                                               ECZ.YÜCEL YENİLMEZ