BAŞKANIMIZ ECZ.YÜCEL YENİLMEZ'İN KONGRE KONUŞMASI

Değerli Meslektaşlarımız;
        Göz açıp kapayana kadar 1 yılı geçirdik. Her yıl bir önceki yıldan daha zorlu geçiyor.
        Sağlık alanı sağlığı önceleyen değil parayı önceleyen bir mantıkla yönetiliyor. Her seferinde tek fatura bizlere çıkartılıyor. Sonucunda da eczacılarla mücadele ettik, kazandık ve onlardan aldığımızla emekliye zam yaptık mantığı hakim oluyor. Sağlık alanı özelliklede eczacılık alanı var olma nedeni olan halk sağlığına hizmet ve sağlık danışmanlığı  dışında sadece tasarruf alanı olarak görülmekte. Sağlıkta dönüşüm programları tüm hızıyla hayata geçiyor. Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı korumak için mücadeleye devam edeceğiz. Daha yapacak çok işimiz var. Hayat devam ettiği sürece mücadelemiz hep sürecek.
        Tüm ülkenin parmakla gösterdiği bir meslek örgütüne sahibiz. Sorunlarımızın çözümü omuz omuza durmaktan geçiyor. Hiçbir sorun bizleri yıldırmamalı, dağıtmamalı. Mesleğimizi hep birlikte eski saygın, huzurlu günlerine kavuşturacağız. Kaderimizi hep birlikte çizeceğiz.
        Gündelik sorunlarımızla uğraşırken geleceğimizi de kurgulamak zorundayız. Bu nedenle Türk Eczacıları Birliği’nin 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında düzenleyeceği Mesleğimizin geleceği konulu eczacılık kongresini çok önemsiyoruz. Hepimizin geleceğimizle ilgili söyleyecek sözü olmalı. İnsanlık tarihi kadar geçmişi olan mesleğimizi gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Yalnızca sorunlarımızı değil ideallerimizi ve çözüm önerilerimizi paylaşmalıyız. Bir ortak akıl yaratmalıyız. Bu bağlamda tüm eleştirilere ve önerilere Yönetim Kurulu olarak açığız. Geleceğimizi ve projelerimizi sürekli tartışmalıyız. 
Siyasetiyle ve ekonomisiyle çok hızlı gündem değiştiren bir ülkede yaşıyoruz. Sağlık alanındaki değişim ve dönüşümlerde bu hızdan nasibini alıyor. Hem meslek örgütü olarak, hem sivil toplum örgütü olarak, hem de vatandaş olarak gördüğümüz yanlışları eleştirirken doğrulara da destek vermek görevimizdir. Bizler bugüne kadar bu görevimizi yerine getirdik bundan sonrada yerine getirmeye devam edeceğiz.
        Geçen yıl Türkiye’de düzenlenen Dünya Eczacılık Kongresi’nde 25 Eylül tarihinin Dünya Eczacılık Günü olarak kutlanması önerilmişti. Bu öneri FIP tarafından kabul edildi. Bugün ilk Dünya Eczacılık günü.   
        Tüm meslektaşlarımızın Dünya Eczacılık Gününü kutluyor saygılar sunuyorum.